Logo Barometru Krakowskiego

Strona główna > Aktualności > Konferencja prasowa Barometr Krakowski 2018

Aktualności

wrzesień 2018

Tagi: 2018AktualnościGrafika - Otwarte dane

Konferencja prasowa Barometr Krakowski 2018

Element graficzny2018

Zakończono prace nad trzecią edycją Barometru Krakowskiego. Wyniki badania to dobry punkt wyjścia do podsumowania ostatnich 4 lat życia w Krakowie. Co się zmieniło w tym czasie? Jak wygląda obecnie sytuacja mieszkańców? Na te i inne pytania odpowiedzą wyniki Barometru Krakowskiego 2018.

Akredytowani ankieterzy odwiedzili ponad 3 tysiące wylosowanych adresów i zaprosili mieszkańców do udziału w badaniu. Łącznie przeprowadzono 1469 wywiadów. Grupą społeczną, której w tej edycji poświęcono szczególną uwagę byli seniorzy, z którymi przeprowadzono łącznie 501 wywiadów. Wywiady prowadzone były w okresie maj-lipiec 2018.

Podczas stałej części badania mieszkańcy są pytani m.in. o to, jak oceniają warunki życia w Krakowie, co powinno być priorytetem władz miasta w najbliższym czasie oraz jak oceniają ich działania. Ankieterzy pytają również o to, jakie formy komunikacji mieszkańcy preferują oraz o jak oceniają poszczególne formy angażowania się w sprawy miasta (w tym budżet obywatelski miasta Krakowa). Do stałej części badania należą również pytania o jakość życia – zadowolenie mieszkańców z sytuacji finansowej, zawodowej czy rodzinnej.

W kwestionariuszu każdej edycji Barometru Krakowskiego pojawiają się bloki specjalne, dotyczące aktualnie istotnych dla Krakowa spraw. W edycji 2018 bloki specjalne poświęcono ruchowi turystycznemu, sprawom związanym z porządkowaniem reklam w przestrzeni publicznej, płaceniu podatków, Krakowskiej Karcie, budżetowi obywatelskiemu, sytuacji zawodowej mieszkańców oraz zagadnieniom związanym z dyskryminacją.

Kwestionariusz badawczy poddano szerokim konsultacjom z przedstawicielami poszczególnych jednostek administracyjnych samorządu lokalnego, przedstawicielami środowisk akademickich, organizacji pozarządowych oraz mediów lokalnych. Nad kształtem projektu czuwa Społeczna Rada Barometru Krakowskiego złożona z przedstawicieli środowisk akademickich związanych z badaniami społecznymi oraz zagadnieniami polityk miejskich: prof. dr hab. Jarosław Górniak, prof. dr hab. Andrzej Piasecki, prof. dr hab. Stanisław Mazur, dr hab. Andrzej Bukowski.

Prezentacja pokazywana na konferencji prasowej dostępna jest TUTAJ.

Pozostałe, szczegółowe wyniki badania będą publikowane na stronie internetowej w najbliższych tygodniach. W ramach projektu udostępnione zostaną również otwarte dane źródłowe, które umożliwią instytucjom badawczym oraz niezależnym badaczom samodzielną analizę danych i pogłębianie wniosków z badań.

Zapraszamy do śledzenia strony!

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to).

Akceptuję